Dzień Osadnika Polskiego w Argentynie

Jest to wyjątkowe święto, bo obchodzone jedynie w Argentynie – Día del Colono Polaco. Ustanowił je w 1995 roku parlament argentyński dla uhonorowania pracy Polaków, którzy w 1897 roku zapoczątkowali polskie osadnictwo w Argentynie, a których wkład w rozwój społeczeństwa i państwowości argentyńskiej ceniony jest po dziś dzień.

Pierwsze galicyjskie rodziny dotarły do Argentyny właściwie przez przypadek – szukali drogi do Ameryki Północnej, jednak w hamburskim porcie los rzucił niemal setkę polskich chłopów na pokład statku do Argentyny. Kolejni przywali w ciągu następnych miesięcy i lat, zasiedlając porośniętą puszczą prowincję Misiones – dzień po dniu wydzierali naturze skrawki ziemi pod uprawy, a ich wytrwałość i samozaparcie wzbudzały szacunek i podziw argentyńskich władz. Ówczesny gubernator prowincji Misiones, Juan J. Lanusse tak pisał o Polakach:


Są niezwykle wytrwali w pracy. Niezmordowani w walce z mrówkami. czasem po trzy i cztery razy w roku ponawiali zasiewy zniszczone przez mrówki, byle doczekać się zbiorów, czego nie mógłbym powiedzieć o osadnikach włoskich, hiszpańskich lub innych narodowości. Ich inwentarz zwraca uwagę czystością utrzymania. Są oszczędni, każdy zbędny grosz obracają na powiększenie hodowli, uprawiają ziemię starannie, żenią się wcześnie, zachowują wysoki poziom moralny i dzieci chętnie posyłają do naszych szkół.


Maria Paradowska, Podróżnicy i emigranci – szkice z dziejów polskiego wychodźstwa w Ameryce Południowej, INTERPRESS, Warszawa 1984, str. 85

W miejscowości Wanda odwiedziliśmy m.in. muzeum prowadzone przez Kazimierza Piotra Sawickiego – to dla wyróżnienia również jego rodziców obchodzony jest Dzień Polaka w Argentynie.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z muzeum Nuestra Senora Del Iguazu:

Zdjęcia i montaż Agnieszka Wołowczyk.

WhatsAppFacebookPodziel się

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.