Argentyna doceniła niezłomność, pomysłowość, ciężką pracę pierwszych osadników. Zmienione zapisy konstytucyjne nakazywały ‘popierać imigrację europejską’, ponieważ szybko zdano sobie sprawę, że zwiększa ona potencjał gospodarczy i ekonomiczny kraju.

Argentyna doceniła niezłomność, pomysłowość, ciężką pracę pierwszych osadników. Zmienione zapisy konstytucyjne nakazywały ‘popierać imigrację europejską’, ponieważ szybko zdano sobie sprawę, że zwiększa ona potencjał gospodarczy i ekonomiczny kraju.
Dziś Don Luis ma 90 lat i mimo wyblakłej przez dziesiątki lat pamięci, pożegnanie z rodziną pamięta wyraźnie, jakby żegnali się wczoraj…
Don Juan od najmłodszych lat wykazuje się ponadprzeciętną inteligencją i umiejętnościami manualnymi. Prowadzony przez wyobraźnię, marzenia, genialny instynkt i umiejętności konstruuje pierwszą w historii Argentyny tokarkę…
Jeśli ktoś chciałby poczuć co to znaczy patriotyzm, koniecznie niech zajrzy do Wandy!
Rozpoczynamy akcję zbiórki albumów krajoznawczych, map i atlasów, przewodników i wszelkiej literatury podróżniczej, których tematyką jest Polska, Polacy, nasza przyroda, zwierzęta, zabytki, historia i współczesność.
10 kwietnia wzięliśmy udział w uroczystym obiedzie w El Hogar Polaco (Ognisku Polskim) w Buenos Aires. Dzięki m.in. Krystynie Wardydze i Claudii Stefanetti spotkaliśmy tam byłych sąsiadów Tony’ego Halika z Merlo. Na jednym ze zdjęć Tadeusz Goleń, do dziś mieszkaniec Merlo, prezentuje pierwszą wydaną w Buenos Aires w 1965 roku książkę Halika „180.000 kilometros de […]
Pierwszych uczestników Ameryki Halika poprosiliśmy o przesłanie zdjęć z procesu pakowania. Każdy z nich czynność tę wykonywał w innych okolicznościach i w bagażach każdego z nich dostrzec można specyficzne przedmioty…
Dziś rozpoczęliśmy żmudną, ale niezmiernie interesującą pracę w archiwach Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie – trójka wolontariuszy otworzyła obszerne koperty ze zdjęciami i filmami fotograficznymi Tony’ego Halika, które do muzeum przekazała Elżbieta Dzikowska. Będziemy wśród nich poszukiwać tych, które pomóc mogą w lepszym zaprojektowaniu tras pierwszych etapów – istotne są więc te, na których uwieczniona […]
Dla dzieci i młodzieży przygotowujemy aktywizujący program edukacyjny, którego elementami będą np. wirtualna podróż śladami Tony’ego Halika przez obie Ameryki, rozwiązywanie zadań dotyczących krajów przez które prowadzi trasa sztafety czy zagadnienia z zakresu umiejętności przydatnych w podróżowaniu (m.in. z korzystania z map drukowanych i elektronicznych, surwiwalu, posługiwania się językami obcymi…). Już teraz zapraszamy zainteresowanych nauczycieli […]
Choćbyśmy bardzo się starali i mówili jednocześnie w kilka osób, to nie da się o sztafecie opowiedzieć wszystkiego w dziesięć minut. 5 listopada Paweł Drozd w audycji „Do południa” starał się wyciągnąć jak najwięcej z Norberta Skrzyńskiego. Rozmowa do odsłuchania na stronie Trójki PR.