kto jedzie?

Opierając się na doświadczeniach z wcześniej organizowanych przez nas sztafet (Afryka Nowaka, Rak’n’Roll na Zwrotnik Raka, Rowerowe Jamboree), wiemy, że najlepsze efekty uzyskuje się pracując w kompetentnym gronie – im mniej przypadkowości i zdawania się na los przy wyborze uczestników i organizatorów, tym więcej efektów przynoszących sukces całemu przedsięwzięciu. Dlatego od samego początku planowania sztafety stawiamy na ludzi zaufanych, zdecydowanych na poświęcenia dla grupy, dla idei, dla wspólnego celu. Takich, którzy chcą „pojechać” nie tylko by przeżyć przygodę, zaspokoić własne ambicje, spełnić marzenia i odnieść korzyści dla osobistego rozwoju, ale posiadają chęci i zdolności do pracy w grupie i są zdecydowani nie tylko na miesięczną wycieczkę lecz również na kreowanie i organizowanie innych etapów sztafety. Potrzebni są ludzie zainspirowani i zmotywowani historią Tony’ego Halika, ale jednocześnie znający i promujący w swoim środowisku postać i historię Kazimierza Nowaka, który patronuje wszystkim działaniom Stowarzyszenia Afryka Nowaka.

Każdy może wziąć udział – oczywiście pod pewnymi warunkami, które wynikają z założeń realizacji śmiałego pomysłu przejechania obu Ameryk w sposób sztafetowy, z południa na północ i z powrotem.

Kogo potrzebuje sztafeta Ameryka Halika?

Do współpracy potrzebni są ludzie, uczestnicy, chętni wykonywać wolontarystyczną pracę na rzecz wspólnych celów. Trzon sztafety, na poszczególnych odcinkach trasy, tworzą doświadczeni podróżnicy, o specjalnych umiejętnościach:

  • kierowcy-mechanicy, odpowiedzialni za utrzymanie samochodów terenowych w ruchu. Oczywiście udział wezmą również inni „uprawnieni” do kierowania, ale na każdym odcinku jeden z uczestników wyróżniać się musi doświadczeniem w rajdach terenowych i prowadzeniem różnych pojazdów mechanicznych, a także umiejętnością obsługi i serwisowania samochodów z napędem na cztery koła
  • survivalowcy, czyli „ogarniacze” – od nich będzie zależeć nie tylko morale grupy, ale również odpowiednie przygotowanie się ekip do wyjazdu, zapewnienie niezbędnej wiedzy z zakresu przetrwania w trudnych warunkach, pomocy przedmedycznej. Survivalowcom powierzone będzie również podejmowanie niezbędnych działań dla ochrony i bezpieczeństwa uczestników i ekwipunku sztafetowego
  • nawigatorzy, czyli ludzie od trasy i map – z ich umiejętności orientowania się w terenie korzystać będą zarówno kierowcy, jak i planujący etap survivalowcy, to od ich wskazówek zależeć będzie wybór drogi do „miejsc Halikowych” na trasie. Nawigatorzy odpowiedzialni będą również (wespół z survivalowcem), za utrzymywanie kontaktu z Polską, jak również przekazanie innym uczestnikom wiedzy z zakresu obsługi urządzeń elektronicznych będących na wyposażeniu etapów

Za część relacyjno-archiwizującą przebiegu sztafety odpowiedzialny będzie zespół złożony z:

  • fotografów – archiwizujących przebieg wyprawy zdjęciami (na nim spoczywać będzie obowiązek wykonywania zdjęć porównawczych: „wczoraj i dziś”), fotografowie sztafety będą też pełnić role „prawej ręki” reportażystów oraz operatorów kamer.
  • reportażystów – których umiejętności pisarskie zapewnią rzetelne i ciekawe relacje oraz publikacje w prasie i mediach internetowych. Efektem wspólnej pracy reportażystów sztafetowych będzie wydanie książki, zbioru reportaży, ukazującej m.in. amerykański świat Halika współcześnie.
  • operatorów kamer – którzy zajmować się będą filmowaniem wydarzeń na poszczególnych odcinkach, z zachowaniem założeń realizacji scenariusza cyklu dokumentalnego, którego wyprodukowanie będzie zwieńczeniem ich pracy.

Do udziału w sztafecie zapraszamy również polskich antropologów, kulturoznawców i etnografów, archeologów, paleontologów, geologów, przyrodników, literaturoznawców, muzyków, wykładowców uniwersyteckich, historyków… Naszą ambicją jest popularyzacja polskiej nauki, kultury i sztuki – liczymy na współpracę przedstawicieli wielu środowisk, tak by ich pracę związaną z kontynentem amerykańskim możliwie najszerzej poznać i przedstawiać w relacjach i felietonach.


Uwaga! Chętnym wzięcia udziału w sztafecie, sugerujemy w pierwszej kolejności wypełnienie poniższego formularza zgłoszeniowego!

WhatsAppFacebookPodziel się