Apostoles fot. Agnieszka Wołowczyk

Polacy w Apostoles i parzenie yerba mate

Argentyna doceniła niezłomność, pomysłowość, ciężką pracę pierwszych osadników. Zmienione zapisy konstytucyjne nakazywały ‘popierać imigrację europejską’, ponieważ szybko zdano sobie sprawę, że zwiększa ona potencjał gospodarczy i ekonomiczny kraju.

WhatsAppFacebookPodziel się
muzeum_w_Wandzie_Krzysztof.Miduch

Dzień Osadnika Polskiego w Argentynie

Jest to wyjątkowe święto, bo obchodzone jedynie w Argentynie – Día del Colono Polaco. Ustanowił je w 1995 roku parlament argentyński dla uhonorowania pracy Polaków, którzy w 1897 roku zapoczątkowali polskie osadnictwo w Argentynie, a których wkład w rozwój społeczeństwa i państwowości argentyńskiej ceniony jest po dziś dzień. Pierwsze galicyjskie rodziny dotarły do Argentyny właściwie […]

Uprawa ostrokrzewu paragwajskiego. La Cachuera w prowincji Misiones. Fot. Krzysztof Miduch

Zielone złoto – yerba mate

Tajniki jej uprawy udało się zgłębić w XVII wieku Jezuitom, którzy potęgę ekonomiczną swojego państwa (Republiki Guarani) zbudowali głównie na handlu tą rośliną. Gdy zakonnicy zostali wygnani z administrowanych przez siebie terytoriów, zaginęła również cenna wiedza, dotycząca uprawy yerba mate…

muzeum_juan_szychowskiego_tablica.1024.Agnieszka_Wolowczyk

Muzeum Jana Szychowskiego

Don Juan od najmłodszych lat wykazuje się ponadprzeciętną inteligencją i umiejętnościami manualnymi. Prowadzony przez wyobraźnię, marzenia, genialny instynkt i umiejętności konstruuje pierwszą w historii Argentyny tokarkę…