Książki pod flagą biało-czerwoną

Od dłuższego czasu rozwijał się pewien pomysł… wszystko wydawało się bardzo proste, ale co rusz „coś” przeszkadzało w jego realizacji, a teraz mamy wrażenie, że nie ma nic łatwiejszego niż zorganizowanie ogólnokrajowej zbiórki książek…

Przygotowując się i gromadząc wiedzę dotyczącą przemieszczania się przez Argentynę, dotarliśmy do historii sprzed kilkudziesięciu lat: oto syn polskiego dziennikarza z Buenos Aires, tuż przed II wojną światową przybywa z matką do Polski… po wojnie zostaje w kraju i nad Wisłą zdobywa wykształcenie, a koleje losu doprowadziły do tego, że przez 40 lat był dyrektorem płockiego Zoo… Tadeusz Taworski, bo to jego historia zainspirowała nasze działania, w latach sześćdziesiątych XX w. zorganizował i przeprowadził „Akcję Krokodyl”, czyli zbiórkę książek dla emigrantów polskich w Argentynie. To były inne czasy i dziś nie jest możliwe uzupełnianie zwierzętami ogrodów zoologicznych w podobny sposób. Wówczas jednak, w zamian za przesyłane zbiory, do Polski przypływały statkami Polskich Linii Oceanicznych egzotyczne okazy. I choć jak mówi pan Taworski, „oczekiwano wróbli z Buenos Aires, gadów, cokolwiek z Argentyny”, to skrzynie nie rzadko zawierały prawdziwe „rarytasy”, z dwoma aligatorami włącznie… jednego z nich, o imieniu Marta, spotkać wciąż można w płockim Zoo! Jest bodaj najstarszym zwierzęciem mieszkającym w ogrodach zoologicznych – Marta wykluła się około 1930 roku, na Florydzie…

To jest pani Ewa Pietraszek. Pani Ewa wygląda jakby trzymane książki właśnie otrzymała, a było wręcz przeciwnie... M.in. Sklep Podróżnika przekazał książki dla Polaków mieszkających w Argentynie.
To jest pani Ewa Pietraszek. Pani Ewa wygląda jakby trzymane książki właśnie otrzymała, a było wręcz przeciwnie… Sklep Podróżnika przekazał książki m.in. dla Polaków mieszkających w Argentynie.

Do aligatorów wrócimy gdy sztafeta przejeżdżać będzie przez USA, tymczasem uczestnicy są w Argentynie i spotykają wielu potomków polskich emigrantów przybyłych do Ameryki Południowej na przestrzeni ostatnich ponad 100 lat. Znaczna ich część nosi w sercu Polskę jako kraj przodków, są Argentyńczykami polskiego pochodzenia. Wiedzę o współczesnej Polsce czerpią m.in. z kontaktów z podróżującymi po Argentynie Polakami, większość z nich w Polsce nie była, a i językiem rodziców czy dziadków nie władają z taką łatwością jak hiszpańskim. Niektórzy zupełnie polskiego nie znają, nie przeszkadza im to jednak w organizowaniu się w wielu polonijnych ośrodkach, ogniskach i kołach. I to właśnie potomkom polskich emigrantów, Polonii południowoamerykańskiej, chcieliśmy sprawić w ciągu najbliższych miesięcy niespodziankę w postaci książek o Polsce, które przywozić im będą uczestnicy kolejnych odcinków sztafety.

Rozpoczynamy akcję zbiórki albumów krajoznawczych, map i atlasów, przewodników i wszelkiej literatury podróżniczej, których tematyką jest Polska, Polacy, nasza przyroda, zwierzęta, zabytki, historia i współczesność. Chcielibyśmy zawieźć do krajów Ameryki Południowej (na początek do Argentyny, a później również do Chile, Peru, Boliwii…) także książki dla dzieci – z dużą ilością ilustracji i zdjęć z Polski, gry planszowe, których scenariusz osadzony jest w Polsce, układanki i puzzle z mapami Polski, regionami… Mamy nadzieję, że znajdą się również tacy, którzy przekażą na ten cel hiszpańskojęzyczne książki polskich autorów. Prosimy nie tylko o hojność, ale również o przekazywanie znajomym i rodzinie informacji o zbiórce!

Będziemy wdzięczni, a co za tym idzie również ostateczni odbiorcy darów, za niezniszczone książki i albumy, których wartość podwyższać będzie osobista dedykacja dla korzystających z nich w przyszłości czytelników – zapraszamy do skreślenia kilku zdań do Polaków mieszkających w Ameryce Południowej.

W akcję staramy się zaangażować zaprzyjaźnione wydawnictwa, księgarnie, firmy i instytucje – część z nich pomaga nam nie tylko poprzez przekazanie książek, ale również oferując możliwość organizowania w swych placówkach miejsc zbiórki. Jeśli i Wy chcielibyście pomóc, to zapraszamy serdecznie do kontaktowania się z nami: contact@amerykahalika.com .

Poniżej znajduje się aktualizowana lista punktów, w których możecie pozostawić ofiarowane publikacje – w wielu z nich będziecie mogli również ze zniżką kupić albumy i książki dla Polonii, czekają tam też inne ciekawe promocje dla Szanownych Darczyńców!

Jeśli chcesz pomóc i włączyć się w akcję (np. wywiesić plakat zbiórki w swojej szkole, uczelni czy na osiedlu, lub mieszkasz za daleko od najbliższego punktu zbierania książek i możesz otworzyć własny), napisz do nas: contact@amerykahalika.com .


Plakat książkowy
Serdecznie dziękujemy Oldze Gawłowskiej oraz Małgorzacie Bonas za przygotowanie plakatu!

 

 


 


  

WhatsAppFacebookPodziel się

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.