W sposób sztafetowy – od kwietnia 2016 roku do czerwca 2018 roku – prawie dwieście osób poszukiwać będzie śladów Tony’ego Halika.
Od Ziemi Ognistej po Alaskę. I z powrotem. Minimum 100 000 kilometrów. Samochodami terenowymi oraz środkami lokomocji, którymi przemieszczał się Tony Halik.
W sztafecie udział biorą doświadczeni kierowcy/mechanicy, surwiwalowcy, nawigatorzy, operatorzy kamer, fotografowie oraz reportażyści. Dla wzmocnienia aspektu edukacyjno-badawczego wyprawy, na wybrane etapy zapraszamy polskich badaczy i naukowców reprezentujących środowiska antropologiczne i etnograficzne, archeologiczne, przyrodnicze, ekonomiczne…
Do zaangażowania się w organizację przejazdu poszczególnych ekip zapraszamy również uczelnie oraz szkoły, tak by jak najwięcej osób mogło mieć swój udział w projekcie.
Dla upamiętnienia postaci Tony’ego Halika: podróżnika, obywatela świata, pisarza, filmowca, człowieka wielu talentów, którego pasja miała wpływ na wiele pokoleń Polaków, a jego historie rozbudzały marzenia o wielkim, wspaniałym świecie.
Chcemy zwrócić uwagę zarówno na postać legendarnego podróżnika, ale też podkreslić wpływ Polaków na rozwój obu Ameryk i co nie mniej ważne, zderzyć rzeczywistość lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, z dniem dzisiejszym. W tym celu w trakcie wyprawy chcemy zgromadzić materiał do filmu dokumentalnego, zdjęcia i teksty do serii reportaży (z ambicją wydania całości w postaci książki). Doświadczeniem podróży przez obydwie Ameryki dzielić się będziemy organizując prelekcje i spotkania w szkołach, ośrodkach kultury i bibliotekach.
Projekt ma charakter społeczny i niekomercyjny – wsparcie od sponsorów pokrywa wydatki wg założonego budżetu organizacji wyprawy.
Do współtworzenia sztafety zapraszamy wszystkich chętnych – wystarczy nas przekonać, że zaangażowanie i ewentualny udział będzie wartością dodaną do założeń sztafety.
Potrzebni są ludzie zainspirowani i zmotywowani historią Tony’ego Halika, ale jednocześnie znający i promujący w swoim środowisku postać i historię Kazimierza Nowaka, który patronuje wszystkim działaniom Stowarzyszenia Afryka Nowaka.