Polonia y su gente

Fot. Krzysztof Miduch
Fot. Krzysztof Miduch

Posadas jest stolicą argentyńskiej prowincji Misiones, w której żyje jedna z najliczniejszych grup polonijnych Ameryki Południowej. Płomień ducha polskości podtrzymuje tam m.in. Luis Przysieznik wraz z Fabianą Sniechowski, prawnuczką Jana Szychowskiego, który zapisał się na kartach historii nie tylko jako założyciel do dziś świetnie prosperującego przedsiębiorstwa-giganta Amanda, ale również jako pionier polskiego osadnictwa w Argentynie. Od wielu lat angażują się w działalność Stowarzyszenia Polskiego i walczą z bezlitośnie postępującym zapomnieniem historii pierwszych emigrantów.

Fot. Krzysztof Miduch
Fot. Krzysztof Miduch

Podczas kwietniowego pobytu w Argentynie mieliśmy okazję spotkać się z Fabianą, Luisem oraz jego ojcem – Ludwikiem Przysiężnikiem, znanym jako Don Luis. Szukając Polonii przede wszystkim zależało nam na osobach sędziwych, które urodziły się w Polsce i z różnych przyczyn za młodu musiały emigrować szukając nowego miejsca do życia w innej szerokości geograficznej. Z takimi osobami chcieliśmy przeprowadzić wywiady, by dołożyć chociaż małą cegiełkę przy budowaniu muru oddzielającego pamięć od niepamięci. I głównie z tego powodu, zamiast na południe, po śladach Halików z 1957 roku, udaliśmy się na początku sztafety na północ Argentyny, by nawiązać więź z Argentyńczykami polskiego pochodzenia. Wymienić się historiami i uśmiechem, poznać i nieco lepiej zrozumieć współczesne życie Polonii argentyńskiej.

Fot. Krzysztof Miduch
Fot. Krzysztof Miduch

Spotkanie z Luisem i Don Luisem – synem i ojcem było dla nas bardzo poruszające. Głównym jego wątkiem stała się historia Don Luisa, który przybył do Argentyny jako kilkuletni chłopiec wraz z ojcem, matką i jedną z jej sióstr w 1935 roku, tuż przed II WŚ. Odprowadzani przez resztę rodziny na prom żegnali się zapewnieniami, że zobaczą się ponownie, już w Nowym Świecie, najpóźniej za rok, czy dwa lata. Nigdy jednak do ponownego spotkania nie doszło. Wybuchła wojna i większość z pozostałej w Polsce rodziny została wywieziona na Sybir. Nikt nie przeżył.

Luis Przysieznik oraz Don Luis. Fot. Agnieszka Wołowczyk
Luis Przysieznik oraz Don Luis. Fot. Agnieszka Wołowczyk

Dziś Don Luis ma 90 lat i mimo wyblakłej przez dziesiątki lat pamięci, pożegnanie z rodziną pamięta wyraźnie, jakby żegnali się wczoraj. I czy to za sprawą wysłuchanych opowiadań, czy może przez deszcz odbijający się w ich stęsknionych oczach, po raz kolejny podczas tej podróży wypełniło nas wzruszenie.

Ciężko jest zrozumieć cały kalejdoskop emocji towarzyszący opuszczaniu swojego kraju, swojej ziemi, na rzecz nieznanego, niepewnego. Współcześnie mało kto rozumie i pielęgnuje patriotyzm, który przecież łączy w sobie wiele wartości, nie tylko ‚miłość do kraju’, i który ulega ciągłym transformacjom znaczeń. Dzięki takim spotkaniom zrozumieliśmy jak pouczającym i ciekawym doświadczeniem może być wzajemne poznanie rodaków żyjących w Polsce i za granicą. Przekonaliśmy się o różnicach w pojmowaniu patriotyzmu przez nas samych i przez Polonię wywodzącą się z migracji sprzed lat.

DSC_0007.1024Musimy też szczególnie wyróżnić wielki wkład jaki do polskiej społeczności w Misiones wnosi Jose Miguel Lachowski. Jego pasją jest historia pierwszych polskich emigrantów, o których potrafi opowiadać w sposób budzący wyobraźnię. W radiu Tupambaé, nadawanym na całą prowincję, regularnie prowadzi audycje „Polonia y su gente” (Polska i jej ludzie).

DSC_0006.1024Program emitowany jest w każdą sobotę, nieprzerwanie już od 22 lat i w całości poświęcony jest polskiej kulturze – muzyce, tradycjom, obyczajom, wydarzeniom. Miguel bardzo entuzjastycznie powitał nas w progach Stowarzyszenia Polskiego i zaprosił do udzielenia wywiadu o naszej podróży i misjach, które sobie wyznaczyliśmy.

Fot. Krzysztof Miduch
Fot. Krzysztof Miduch

 

Wywiad w całości w języku hiszpańskim. Komu ten język nie jest obcy – zachęcamy do wysłuchania całości audycji 🙂 Sam wywiad odnoszący się do Halika od 49’42”.

[tekst Agnieszka Wołowczyk]
WhatsAppFacebookPodziel się

Has one comment to “Polonia y su gente”

You can leave a reply or Trackback this post.
  1. bardzo ładna dziewczyna

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.