Grobowiec królewski w Nakum

Ixim Chan (czyt. iszim czan, „bóg kukurydzy-wąż”), władca Yaxha – to jego pektorał odkryli w 2006 roku polscy archeolodzy w ruinach majańskiego miasta Nakum. Mówią o nich tumberos, bo węszą w grobowcach i już po kilku tygodniach od rozpoczęcia misji znaleźli niewyrabowany królewski pochówek. Niektórym archeologom nie udaje się to przez kilkanaście lat, znalezisko Polaków może więc w Gwatemali wzbudzać zazdrość.

żródło: www.nakum.pl - Mapa ziem Majów z lokalizacją Parku Triangulo i miasta Nakum (za: Robert Sharer, The Ancient Maya, Stanford University Press, 1994, fig. 1)
źródło: www.nakum.pl – Mapa ziem Majów z lokalizacją Parku Triangulo i miasta Nakum (za: Robert Sharer, The Ancient Maya, Stanford University Press, 1994, fig. 1)

Nakum znajduje się w północno-wschodniej Gwatemali, w Parku Triángulo (departament Peten), w odległości 11 kilometrów od jeziora Yaxha (nazwa oznaczająca „zieloną wodę” przetrwała do naszych czasów) i około 25 kilometrów w linii prostej od Tikal, chyba najbardziej znanego ośrodka kultury Majów w Gwatemali.


Więcej o polskich badaniach archeologicznych w Gwatemali znajduje się na m.in. stronie: http://www.nakum.pl

Pektorał jest starszy niż odkryty grobowiec – pochodzi z około 4 wieku n.e., pogrzeb królewski odbył się natomiast około roku 700. naszej ery.

watermark_nakum_2– Co do pektorału, to faktycznie miał on nawet 3 epizody. Wszystko bowiem wskazuje na to, że został wykonany ok. 1000-600 p.n.e. przez Olmeków – twórców pierwszej cywilizacji w Mezoameryce (w południowej części Zatoki Meksykańskiej), potem w jakiś sposób dostał się na ziemie Majów, kiedy to wykonane zostały przez Majów ryty na jego obu stronach – ok. IV wieku i wreszcie trzeci i ostatni epizod, to złożenie zabytku do grobu w Nakum” – precyzuje, już z drogi na tegoroczną misję w Gwatemali, dr Jarosław Źrałka, który wraz z mgr. Wiesławem Koszkulem oraz polskimi i gwatemalskimi archeologami, rozpoczynają właśnie kolejny sezon wykopaliskowy w ruinach majańskiego miasta.watermark_nakum_1.1280

watermark_nakum_3Odkryte obok ceramiki, z przestawieniami boga kukurydzy, świadczyć mogą o dużym znaczeniu pochowanej osoby – dla Majów bóg ten był tak ważny jak dla chrześcijan Chrystus. Nie ma pewności czy znalezione szczątki należały do kobiety czy mężczyzny, trudno jest też jednoznacznie odkreślić przyczynę złożenia obok nich napierśnika. Być może był to łup wojenny przechowywany przez potomków króla Nakum, który pokonał władcę Yaxha i należał do ostatniego przedstawiciela rodu królewskiego? Albo był świadectwem podległości Nakum wobec Yaxha? Pytań jest wciąż wiele, a zagadek nie rozwiąże się bez kolejnych odkryć.

Antonio Halik wiele lat spędził w Meksyku i wielokrotnie odwiedzał półwysep Jukatan (przez Gwatemalę dwukrotnie przejeżdżał w trakcie podróży 1957-1961), ale najprawdopodobniej nigdy nie odwiedził, odkrytego w 1905 roku  przez francuskiego badacza, hrabiego Maurice’a de Perigny, Nakum.

Do ruin można dotrzeć wyłącznie samochodem terenowym i jest to możliwe jedynie podczas pory suchej, od listopada do końca maja. Postaramy się dojechać do Nakum pod koniec października 2016 r. w drodze na Alaskę lub w lipcu 2017 r., gdy sztafeta będzie już w drodze powrotnej na południe.

 

 

WhatsAppFacebookPodziel się

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.