Stany Zjednoczone, New York City (NBC Studios), 1958/12


Tymczasem wszedł do gabinetu kierownik produkcji z dwoma innymi mężczyznami, scenarzystą i radcą prawnym, który miał zająć się zawarciem umowy, Jack* przedstawił mi ich, po czym mówił dalej:

– Chcemy zrobić program oparty na porównaniach. Przed kamerami będzie starał się pan przekonać nas o cudach selwy i pierwotnego świata, a ja pokażę uroki cywilizacji. Pokażemy naszych najwspanialszych śpiewaków i wojowników z Mato Grosso, od rytualnych tańców przejdziemy do tańca klasycznego. (…)

Zanim zdołałem odpowiedzieć, scenarzysta zarzucił mnie  pytaniami na temat treści filmów.

– Program ukaże się za tydzień – dodał Jack – Mamy niewiele czasu by go przygotować. To najlepszy okres, zbliżają się święta Bożego Narodzenia. (…) Za każdy program, pana osobisty udział i prawa projekcji filmów otrzyma pan… powiedzmy – spojrzał na moje zniszczone ubranie i buty – tysiąc dolarów. Zgadza się pan, panie Halik?

Tysiąc dolarów! Tysiąc dolarów za program!… Oznaczałoby to szpital dla Pierrette, zapłacony rachunek hotelowy, zwolnienie jeepa z aresztu, jedzenie, dobre jedzenie… benzynę, odzyskanie sprzętu fotograficznego, zakończenie podróży. Życie od razu nabrało innych barw.

* Jack Paar – więcej na https://en.wikipedia.org/wiki/Jack_Paar


— Antonio Halik, Moja wielka przygoda, tł. [z hisz.] Teresa Marzyńska, Wydawnictwo „Glob”, Szczecin 1988, strona 189

Zdjęcie: NBC Studio – „The Tonight Show” Jacka Paar’a gościł Halika w grudniu 1958 roku. Fot. Archiwum Muzeum Okręgowego w Toruniu

WhatsAppFacebookPodziel się

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.