PIEPRZ A PAPRYKA

Czy wiecie skąd pochodzą te rośliny? Jest z tym  nieco zamieszania. Podobno przyczynił się do niego już Krzysztof Kolumb, który był przekonany, że krzewy papryki dają pieprz. Tymczasem pieprz i papryka to botanicznie odrębne rodzaje.

papryka_ozdobna.fot.Agnieszka_Zabrzewska.800Czy wiecie, że łatwo pomylić hiszpańskie słowo oznaczające pieprz (pimienta) ze słowem określającym paprykę (pimiento)? Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, dlaczego w języku angielskim dla obydwóch roślin używa się tego samego słowa tj. pepper? Czy znane są Wam, inne niż papryka roczna, zwyczajowe nazwy Capsicum annuum? Są to np. pieprz hiszpański lub pieprz chilijski. Jeśli przyjrzeć się głębiej wspomnianym roślinom, podobieństwa w nazewnictwie nie są ich jedynymi wspólnymi cechami. Łączy je przede wszystkim fakt, że ich owoce to pestkowce lub jagody o ostrym smaku. Rodzaj Piper (pieprz) zawdzięcza go piperynie, zaś rodzaj Capsicum (papryka) obecności kapsaicyny.

Mieszkańcy Środkowej i Południowej Ameryki częściej doprawiają potrawy papryką niż pieprzem. Bogactwo jej odmian jest ogromne. W samym Meksyku hodowane jest ponad 140 odmian chilli. Czasem trudno „połapać się” w rozróżnianiu papryk, np. chilli to nie to samo co chile, która wcale nie pochodzi z Chile, lecz jest gatunkiem papryki uprawianym na szeroką skalę w amerykańskim stanie Nowy Meksyk. Papryka nie traci popularności od ponad 7000 lat. Wywiady przeprowadzone przez psychologów z mieszkańcami krajów, w których jada się pikantnie, wykazały, że ludzie ci nie potrafią zmienić swojego sposobu odżywiania. Popadają w uzależnienie. Spowodowane jest ono po części tym, że pieczenie języka i śluzówek jamy ustnej, inicjuje wysyłanie do mózgu sygnałów wyzwalających produkcję endorfin, które hamują ból oraz dają uczucie błogostanu i euforii.

Poza zastosowaniem kulinarnym i leczniczym papryka doceniana jest także jako roślina ozdobna. I słusznie.


Do powyższego opracowania korzystaliśmy m.in. z artykułów:  https://pl.wikipedia.org/  http://www.ostrakuchnia.pl/content/view/57/68/  http://www.universityparty.eu/owoce-przyprawowe/papryka

Na zdjęciu papryka ozdobna, fot. Agnieszka Zabrzewska

WhatsAppFacebookPodziel się