ARAUCARIA ARAUCANA

Araucaria araucana1.jpg
CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6146

Nazwa tych dostojnych drzew pochodzi od Indian Araukanów (Mapuchów), rdzennych mieszkańców Chile, dla których są to drzewa święte. Jedno z plemion Mapuczy – Pehuenchowie – wywodzą swą nazwę od mapuczańskiego – pewen (hiszp. pehuén).

W naturalnym środowisku araukarie spotkamy na zachodnich i wschodnich stokach Andów (pomiędzy 37 a 40 stopniem szerokości geograficznej południowej), gdzie tworzą jednostajny, specyficzny i piękny górski krajobraz. Zwarte obszary lasów innych niż chilijskiej odmian, znajdują się w północno-wschodniej Argentynie i południowej Brazylii, jak również we wschodniej Australii, Nowej Gwinei, Nowej Kaledonii i wyspie Norfolk. Występują więc w naturze wyłącznie na półkuli południowej, oprócz Afryki.

Araukarie są cenionymi roślinami w ogrodnictwie i architekturze parkowej – ich popularność w parkach i ozdobnych ogrodach Anglii i reszty świata rozpoczęła się w XIX wieku. Współcześnie przydomowe hodowanie jest rozpowszechnione m.in. w Holandii, Danii i Niemczech. W Polsce araukarie spotkamy najczęściej w północnej części kraju (ze względu na sprzyjający klimat) – a do poszukiwań polskich araukarii polecamy bardzo ciekawą stronę – bazę drzew Polski. Rośliny te są również bardzo popularne w domowych, doniczkowych uprawach.

IMG_9188.1024_Krzysztof.Miduch
Buenos Aires. 2016.04.09. Fot. Krzysztof Miduch

Ze względu na ich twarde i strzeliste pnie, są od wieków cenione również w szkutnictwie – wykonywano z nich m.in. maszty żaglowców. Mimo iż rdzenna ludność amerykańska, ale i europejscy przybysze zaadaptowali je kulturowo i utożsamiają się z araukariami, nie uniknięto intensywnej eksploatacji tych drzew i niestety, obecnie gatunek ten jest zagrożony wyginięciem. Obecnie porasta głównie chronione obszary w dwóch prowincjach Chile i jednej w Argentynie – jest to zaledwie mały ułamek pierwotnego zasięgu tych roślin.

Z araukariami uczestnicy sztafety spotkają się w północno-zachodniej Argentynie oraz w Chile, którego jest roślinnym symbolem.

W jednej ze swych książek, Tony Halik wspominał o skamieniałych araukariach olbrzymich, które znajdują się w argentyńskim Parku Narodowym Bosques Petrificados w Jaramillo.


Do powyższego opracowania korzystaliśmy m.in. z artykułów:

  • http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/7,113408,19696655,araukaria-chilijska-araucaria-araucana-drzewo-dinozaur.html
  • http://www.chilebosque.cl/tree/aarau.html
  • http://www.interestingplants.republika.pl/page210466399647595015c0e79.html
  • http://drzewapolski.blogspot.com/2012/07/araukaria-chilijska-rzadkosci.html
  • http://reichel.pl/bdp/trees/view/5/1/1?firstletter=A
WhatsAppFacebookPodziel się